......... Zamek Książąt Pomorskich - ul. Korsarzy - Szczecin przed 1945r. i dziś | sargath.bikestats.pl

Sargath

avatar Ten dziennik rowerowy prowadzi sargath z miasta Szczecin. Mam nakręcone 27671.67 kilometrów w tym 3202.19 w terenie. Śmigam z prędkością średnią 22.46 km/h i tyle wystarczy. Jeżdżę od dziecka, mój pierwszy rower to "czterokołowiec" Smyk. W pierszym dniu nauki złamało się kółko wspierające i okazało się że drugie nie jest potrzebne. Potem były inne i trafiła się dłuuuga przerwa,aż do momentu, kiedy zrozumiałem że poświęcenie dla własnej pasji i podążanie za ideą jest ważniejsze niż dla kogoś kto nie jest go wart. Pasja ukazuje jakie decyzje podejmujemy i w jakim kierunku zmierzamy ..., a Bikestats'a odkryłem w wakacje '10 :) .
button stats bikestats.pl

2013

button stats bikestats.pl

2012

button stats bikestats.pl

2011

button stats bikestats.pl

2010

button stats bikestats.pl

Kumple od kółka

Statystyka roczna

Wykres roczny blog rowerowy sargath.bikestats.pl

Zajrzało tu od października 2010

free counters
Dane wyjazdu:
43.23 km 15.00 km teren
02:09 h 20.11 km/h:
Rower:Ekspert

Zamek Książąt Pomorskich - ul. Korsarzy - Szczecin przed 1945r. i dziś

Poniedziałek, 21 marca 2011 · dodano: 22.03.2011 | Komentarze 2

Zamek Książąt Pomorskich – historia zamku sięga XII wieku, kiedy to prawdopodobnie wzniósł go władca Pomorza Zachodniego Warcisław. Pierwotnie był to drewniany dwór który został przebudowany przez Barnima III w XIV. Obok zamku powstała kaplica świętego Ottona (już nie istnieje). Warownia była stopniowo rozbudowywana, a za panowania Bogusława X i Anny Jagielonki (pomnik pary stoi obok wejścia do zamku od ul. Korsarzy) zamek przeżywała swoją świetność. Po pożarze w 1530 r. odbudowa przypadła Barnimowi XI, a styl renesansowy zamkowi nadał Jan Fryderyk przebudowując go w formę czteroskrzydłowej wielkoświatowej rezydencji. W 1648 po wojnie trzydziestoletniej Szczecin przeszedł pod panowanie Szwedów, aby zostać zdobytym przez odziały Brandenburskie które aby zdobyć twierdzę potrzebowały aż pół roku nie przebierając w środkach co spowodowało znaczne zniszczenia. Od XVI do XVIII zamek był kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, był niszczony i odbudowywany.
Od 1720 r. Szczecin należał do Prus, od tego czasu zamek przechodził liczne przebudowy tracąc charakter renesansowo-barokowy. W 1902 roku podjęto się kolejnej już odbudowy zamku, jednak II w.ś. zadała najpoważniejszy cios niszcząc zamek , szacunkowo w 60%. Po wojnie już w rękach polskich od 1958 rozpoczęto odbudowę w stylu renesansowym oddając do użytku dopiero w 1985 r.

Große Ritterstraße 1927 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl - z kolekcji Bruce'a

Zamek Książąt Pomorskich od ul. Korsarzy © sargath7


Zamek jest dość obszernym tematem więc stopniowo będę dodawał więcej wpisów związanych z nim bezpośrednio.
Jak widać na fotografiach trochę się to zmieniło, brak kamienicy po lewej stronie, góra wieży obecnie wygląda korzystniej, a jedno ze skrzydeł zamku posiada zdobienia z XVI w. Oczywiście są tez minusy, na około jest pełno blachosmrodów.

Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

Dodatkowo śmignąłem na chwilę w teren i przy okazji zobaczyć jak Rowerowy Szczecin topi złom :) KLIK


Komentarze
lewy89
| 23:22 wtorek, 22 marca 2011 | linkuj Te samochody i nowe budownictwo w okolicach Zamku i Baszty to zbrodnia i ktoś powinien odpowiedzieć za takie niszczenie i psucie wizerunku naszych regionalnych zabytków. Porównanie dobre, dzięki ;)
jurektc
| 18:05 wtorek, 22 marca 2011 | linkuj Idealnie trafione porównanie :)
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!