......... Friedrich Wilhelmschule - Szczecin przed 1945r. i dziś | sargath.bikestats.pl

Sargath

avatar Ten dziennik rowerowy prowadzi sargath z miasta Szczecin. Mam nakręcone 27671.67 kilometrów w tym 3202.19 w terenie. Śmigam z prędkością średnią 22.46 km/h i tyle wystarczy. Jeżdżę od dziecka, mój pierwszy rower to "czterokołowiec" Smyk. W pierszym dniu nauki złamało się kółko wspierające i okazało się że drugie nie jest potrzebne. Potem były inne i trafiła się dłuuuga przerwa,aż do momentu, kiedy zrozumiałem że poświęcenie dla własnej pasji i podążanie za ideą jest ważniejsze niż dla kogoś kto nie jest go wart. Pasja ukazuje jakie decyzje podejmujemy i w jakim kierunku zmierzamy ..., a Bikestats'a odkryłem w wakacje '10 :) .
button stats bikestats.pl

2013

button stats bikestats.pl

2012

button stats bikestats.pl

2011

button stats bikestats.pl

2010

button stats bikestats.pl

Kumple od kółka

Statystyka roczna

Wykres roczny blog rowerowy sargath.bikestats.pl

Zajrzało tu od października 2010

free counters
Dane wyjazdu:
30.32 km 0.00 km teren
01:17 h 23.63 km/h:
Rower:Ekspert

Friedrich Wilhelmschule - Szczecin przed 1945r. i dziś

Czwartek, 18 sierpnia 2011 · dodano: 30.08.2011 | Komentarze 6

Budynek mieszczący się przy ul. Grodzkiej 7 jest obecnie siedzibą Spółdzielni Inwalidów Przemysłu Lekkiego im. 7- go Listopada. Obecnie nie odznacza się z zewnątrz niczym szczególnym zwłaszcza, że sąsiadujące z nim bogate architektonicznie budynki stawiają go niejako w swym cieniu. Mimo to posiada bardzo bogata historię i połączył wielu znamienitych ludzi tamtego okresu.
W XV w. obecna lokalizacja budynku na starym mieście, znajdowała się w posiadaniu zakonu Karmelitów, a ulica posiadała nazwę Mnisiej. Tam gdzie obecnie stoi omawiany przeze mnie obiekt, zakonnicy postanowili wybudować kościół św. Anny, niestety budowa opóźniała się znacznie, aż w XVI w. nastały czasy reformacji i zakony zostały rozwiązane przez co budynek pozostał niedokończony. Po kilku latach przeznaczono go na szkołę (Liceum Radzieckie), tę rolę pełnił do 1832. Czasy się zmieniały i zwiększała się świadomość w edukacji, dlatego w latach 1839 – 1840 wzniesiono nowy budynek. Pracami kierował architekt miejski Kremer. Szkoła pierwotnie miała pełnić rolę współczesnej „zawodówki” dla męskiej części społeczeństwa. Oczywiście w tamtych czasach prezentowała bardzo wysoki poziom nauczania.
15 października 1840 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły, czyli w dzień urodzin króla Fryderyka Wilhelma IV, stąd też wzięła się nazwa - Friedrich Wilhelms-Schule (Szkoła Króla Fryderyka Wilhelma). Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili m.in. nadprezydent Prowincji Pomorskiej Wilhelm Friedrich Fürchtegott von Bonin, biskup dr Rietschl, tajny radca dworu von Mittelstädt, nadburmistrz Szczecina Hans Albert Eduard Schallehn. Natomiast pierwsze zajęcia odbyły się 16 października.
Najbardziej znamienitymi absolwentami szkoły byli: Hermann Grassmann - odkrywca rachunku różniczkowego, Otto Bohrisch od 1871r. właściciel szczecińskiego browaru Bosman (dawniej J. Bohrisch Bairische Bier Brauerei A.G.), Barnim Grüneberg założyciel firmy produkującej organy Orgelbauanstalt B. Grüneberg Stettin mieszczącej się w tamtym okresie we wsi Zdroje, Ernst Kuhlo dzięki jego nieustannym staraniom Szczecin zabłysł w nocy światłem elektrycznym i zajął czołowe miejsce w obrocie energią elektryczną, dzięki temu powstała Elektrownia Szczecińska A.G. Stettiner Elektricitäts Werke,
Jednym z wybitnych nauczycieli w Friedrich Wilhelms-Schule był Friedrich Wilhelm Gesenius wybitny filolog angielski, twórca „Elementarza języka angielskiego” z roku 1864 wydany w zawrotnej jak na tamte czasy liczbie pół miliona egzemplarzy.
Ze względu na dynamiczny rozwój po około 20 latach trzeba było przenieść szkołę do nowego budynku przy Elizabethstraße 50/51 (obecnie ul. Kaszubska), a stary został przeznaczony na żeńską szkołę Kaiserin-Augusta-Victoria-Schule i później Elizabeth-Schule.
Podczas II w. ś. w skutek trafienia bombą podczas alianckich nalotów 20/21 kwietnia 1943 ogień strawił wnętrza budynku i okrągłą klatkę schodową. Remont niestety nie przewidywał restauracji ozdobnych elementów fasady.

Friedrich-Wilhelmschule 1896 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Spółdzielnia Inwalidów Przemysłu Lekkiego © sargath7


Friedrich-Wilhelmschule 1896 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Spółdzielnia Inwalidów Przemysłu Lekkiego © sargath7



Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

.


Komentarze
sargath
| 05:55 czwartek, 1 września 2011 | linkuj Ze szkołą jest o tyle łatwo że nie trzeba wertować internetu, bo szkoły zwylke mają bardzo dobrze zachowane archiwa do których można uzyskać dostęp z pozwoleniem dyrektora danej placówki, za szwaba kroniki były dość rzetelnie prowadzone, więc można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
tunislawa
| 21:24 środa, 31 sierpnia 2011 | linkuj jesteś niesamowity ze swoimi zainteresowaniami ....tyle wiadomości ...i to nie z wikipedii ..:) Podziwiam i moje uznanie ....i tak mi przyszło na myśl , pod wpływem tego tekstu ,żeby dowiedzieć się czegoś o budynku Liceum nr2 tzw.Pobożniaku , mojej szkole ....:) Może też już coś wiesz ?
sargath
| 10:56 środa, 31 sierpnia 2011 | linkuj Paweł - podstawa to internet, ale jest to bardzo pracochłonne, bo wiele informacji trzeba wyszukiwać na około, a dla przykładu taka niepozorna kamienica dla wielu przechodniów niczym się nie odróżnia od innych co ma odzwierciedlenie w ilości informacji o takim obiekcie. Żeby znaleźć wiele ciekawostek trzeba mieć pewne podstawy i zwykle kończy się tym że ostateczna wersja łączy się z wielu kawałków na pierwszy rzut oka ze sobą niezwiązanych.
Bywam nieraz w PTTK w Szczecinie, można spotkać tam nieraz ludzi którzy mają w głowie wielką skarbnicę ciekawostek i faktów związanych ze Szczecinem, są oczywiście tacy co na proste pytania nie potrafią odpowiedzieć, ale zdarzają się też tacy co mogą Ci powiedzieć co jest napisane na odwrocie cegły która jest wmurowana w ścianę u Ciebie w pokoju :)
Książki, gazety - ale absolutne minimum, po za obowiązkowymi pozycjami jak np. Encyklopedia Szczecina (ale w formie papierowej, bo do wiki nie mogę się przekonać).


Jacek - zegar fakt, ale to można by łatwo odtworzyć, ale najbardziej fasada jest potraktowana jak wytarta papierem ściernym :(, nad oknami fajnie prezentujące się osłony przeciw słoneczne, gdyby to odtworzyć nabrało by to niepowtarzalnego charakteru
Misiacz
| 10:12 środa, 31 sierpnia 2011 | linkuj Skąd Ty bierzesz te ciekawe informacje?
rowerzystka
| 19:45 wtorek, 30 sierpnia 2011 | linkuj :)
Dynio
| 12:26 wtorek, 30 sierpnia 2011 | linkuj Szkoda że zegar się nie zachował do dziś.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!