Sargath
Ten dziennik rowerowy prowadzi sargath z miasta Szczecin. Mam nakręcone 27671.67 kilometrów w tym 3202.19 w terenie. Śmigam z prędkością średnią 22.46 km/h i tyle wystarczy. Jeżdżę od dziecka, mój pierwszy rower to "czterokołowiec" Smyk. W pierszym dniu nauki złamało się kółko wspierające i okazało się że drugie nie jest potrzebne. Potem były inne i trafiła się dłuuuga przerwa,aż do momentu, kiedy zrozumiałem że poświęcenie dla własnej pasji i podążanie za ideą jest ważniejsze niż dla kogoś kto nie jest go wart. Pasja ukazuje jakie decyzje podejmujemy i w jakim kierunku zmierzamy ..., a Bikestats'a odkryłem w wakacje '10 :) .Archiwum
Kategorie bloga
Unibike
Statystyka roczna
Zajrzało tu od października 2010
Wpisy archiwalne w kategorii
Szczecin dawniej i dziś
Dystans całkowity: | 860.30 km (w terenie 113.00 km; 13.13%) |
Czas w ruchu: | 36:44 |
Średnia prędkość: | 23.42 km/h |
Liczba aktywności: | 25 |
Średnio na aktywność: | 34.41 km i 1h 28m |
Więcej statystyk |
Dane wyjazdu:
56.76 km
20.00 km teren
Wieża Więzienna - ul. Kuśnierska - Szczecin przed 1945r. i dziś
Środa, 23 marca 2011 · dodano: 23.03.2011 | Komentarze 8
Wieża więzienna - wybudowana w XV w. za panowania Bogusława X i Anny Jagiellonki, należąca do skrzydła południowego Zamku Ksiażąt Pomorskich. Nazwa wieży wzięła się od funkcji jaką pełniły lochy wieży, a mianowicie przetrzymywani byli tam więźniowie. Jedną z komnat w wieży w całości pokrywają malowidła które powstały na polecenie Jana Fryderyka w latach 70, XVI stulecia. Fresk który można podziwiać na zamku w Szczecinie jest łudząco podobny do malowidła zdobiącego sypialnię Karola XII na Zamku Gripsholm w Szwecji. Dzieło zostało wykonane przez Christoph’a Schreiber oraz jego czeladników. Ciekawostką jest fakt, iż jeden z czeladników podczas pobytu w zamku dopuścił się kradzieży i co ciekawsze dokumentacja sądowa z jego procesu zachowała się w całości. Freski odkryto dopiero podczas odbudowy zamku po II w.ś. i są to jedyne malowidła renesansowe tak dobrze zachowane na całym Pomorzu Zachodnim.Pelzerstraße© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
Widok na wieżę więzienną z ul. Kuśnierskiej od strony Odry© sargath7
Pelzerstraße© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
ul. Kuśnierska w stronę Odry© sargath7
Na dzień dzisiejszy ulica Kuśnierska ma zostać gruntownie przebudowana, głównie nawierzchnia ulicy i chodniki, oczywiście zgodnie z walorami zabytkowymi okolicznych budowli.
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
Dodatkowo krótki trening w puszczy z Axis'em.
Kategoria Praca, Szczecin dawniej i dziś
Dane wyjazdu:
26.02 km
0.00 km teren
Stajnie Książęce - ul. Rycerska - Szczecin przed 1945r. i dziś
Wtorek, 22 marca 2011 · dodano: 22.03.2011 | Komentarze 4
Stajnie Książęce – stajnie mieszczące się na obecnej ul. Rycerskiej. Ulica Rycerska jest kolejną ulicą otaczającą Zamek Książąt Pomorskich. Z dostępnych zapisów wiadomo iż zostały wybudowane na przełomie XVI i XVII wieku. Budynek stajni zbudowano w systemie ryglowym (szachulcowym). Pierwotnie budynek był przeznaczony na stajnię, a jego górna część na magazyn. Na górę towary (głównie obrok – karma dla koni) były transportowane dźwigiem którego zarys ostał się do dnia dzisiejszego niestety bez kompletnego mechanizmu. U dołu budynku znajduje się portal z dawnych zabudowań zamku. W dolnej części portalu umieszczono muszle niszowe, a w górnej reliefy obrazujące dwa herby pomorskie i herb Schleswig’u – Holsztein’u oraz Gryfa z książką i mieczem. Niestety obecnie możemy podziwiać tylko muszle i mniejszy herb gryfa umieszczony w sklepieniu. Obecnie budynek jest w rekach Uniwersytetu Szczecińskiego.Reitbahn 1912© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl - z kolekcji Macieja Wieńszczaka
Stajnie Książęce© sargath7
Reitbahn, Türbekronung 1912© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
Portal z XVII w.© sargath7
Jak widać budynek na szczęście niewiele się zmienił, ale budynki z jednej i z drugiej strony nie zachowały się.
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
.
Kategoria Praca, Szczecin dawniej i dziś
Dane wyjazdu:
43.23 km
15.00 km teren
Zamek Książąt Pomorskich - ul. Korsarzy - Szczecin przed 1945r. i dziś
Poniedziałek, 21 marca 2011 · dodano: 22.03.2011 | Komentarze 2
Zamek Książąt Pomorskich – historia zamku sięga XII wieku, kiedy to prawdopodobnie wzniósł go władca Pomorza Zachodniego Warcisław. Pierwotnie był to drewniany dwór który został przebudowany przez Barnima III w XIV. Obok zamku powstała kaplica świętego Ottona (już nie istnieje). Warownia była stopniowo rozbudowywana, a za panowania Bogusława X i Anny Jagielonki (pomnik pary stoi obok wejścia do zamku od ul. Korsarzy) zamek przeżywała swoją świetność. Po pożarze w 1530 r. odbudowa przypadła Barnimowi XI, a styl renesansowy zamkowi nadał Jan Fryderyk przebudowując go w formę czteroskrzydłowej wielkoświatowej rezydencji. W 1648 po wojnie trzydziestoletniej Szczecin przeszedł pod panowanie Szwedów, aby zostać zdobytym przez odziały Brandenburskie które aby zdobyć twierdzę potrzebowały aż pół roku nie przebierając w środkach co spowodowało znaczne zniszczenia. Od XVI do XVIII zamek był kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, był niszczony i odbudowywany.Od 1720 r. Szczecin należał do Prus, od tego czasu zamek przechodził liczne przebudowy tracąc charakter renesansowo-barokowy. W 1902 roku podjęto się kolejnej już odbudowy zamku, jednak II w.ś. zadała najpoważniejszy cios niszcząc zamek , szacunkowo w 60%. Po wojnie już w rękach polskich od 1958 rozpoczęto odbudowę w stylu renesansowym oddając do użytku dopiero w 1985 r.
Große Ritterstraße 1927© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl - z kolekcji Bruce'a
Zamek Książąt Pomorskich od ul. Korsarzy© sargath7
Zamek jest dość obszernym tematem więc stopniowo będę dodawał więcej wpisów związanych z nim bezpośrednio.
Jak widać na fotografiach trochę się to zmieniło, brak kamienicy po lewej stronie, góra wieży obecnie wygląda korzystniej, a jedno ze skrzydeł zamku posiada zdobienia z XVI w. Oczywiście są tez minusy, na około jest pełno blachosmrodów.
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
Dodatkowo śmignąłem na chwilę w teren i przy okazji zobaczyć jak Rowerowy Szczecin topi złom :) KLIK
Kategoria Praca, Szczecin dawniej i dziś
Dane wyjazdu:
26.66 km
0.00 km teren
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - Szczecin przed 1945r. i dziś
Piątek, 4 marca 2011 · dodano: 04.03.2011 | Komentarze 4
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - XIX wieczny pałac wybudowany w latach 1890-95 na potrzeby Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego które zrzeszało najbogatszych włościan z terenów Pomorza. Gmach wybudowano na terenach dawnego Bastionu Królewskiego. Styl pałacu jest kwestią dyskusyjną - oficjalnie neobarokowy, choć padają też stwierdzenia o stylu neoklasycystycznym. Projektantem był Emil Drews. Pierwotnie oprócz siedziby Towarzystwa w budynku znajdował się także Bank Hipoteczny.Wejście główne posiada podjazd rozchodzący się na boki, a nad nim balkon z ozdobną kamienną balustradą. W narożnikach umieszczono posągi dwóch postaci - po lewej stronie rycerza z mieczem, po prawej ziemianina z pługiem symbolizujące tradycje i rycerski rodowód ziemiaństwa. Cokół pałacu wieńczy gryf trzymający tarczę z inicjałami FR (Fridericus Rex), pod którym widnieje data powstania Ziemstwa Pomorskiego - 1781. Trochę niżej znajduje się tympanon z płaskorzeźbą herbu Pomorza podtrzymywana przez dzikich mężów z maczugami.
Ciekawostką jest, choć nie jest to w 100% potwierdzone, że mieszkał tu cesarz Austrii Franciszek Józef który przebywał w tym czasie na manewrach wojskowych w okolicach Kołbaskowa, Dorothenwalde, Locknitz.
Po wojnie budynek należał do PKO, nastepnie do Banku Handlowego i do Zespołu Szkół Ekonomicznyc, obecnie w pałacu mieści się siedziba główna Banku Pko BP w Szczecinie.
General Landschaftsgebäude 1894© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
Pałac Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie© sargath7
General Landschaftsgebäude© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
Pałac Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie - obecnie bank PKO BP© sargath7
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
.
Kategoria Praca, Szczecin dawniej i dziś
Dane wyjazdu:
26.20 km
0.00 km teren
Ufa Palast - Szczecin przed 1945r. i dziś
Czwartek, 3 marca 2011 · dodano: 03.03.2011 | Komentarze 7
Pogoda coraz lepsza i po pracy słońce jeszcze wysoko świeci więc czas wdrożyć cykl nad którym myślałem od czasu rejestracji na tym portalu, czyli od sierpnia 2010 :)Najważniejszym elementem było pozyskanie materiału archiwalnego czyli zdjęć starego Szczecina, najlepszą bazą jest obecnie portal Sedina.pl gdzie dzięki uprzejmości Administratora w/w portalu uzyskałem pozwolenie na przedmiotowy cel.
UFA Palast - czyli przedwojenny, nowoczesny dom towarowy(DeFaKa - Deutsches Familien-Kaufhaus), wybudowany w 1929 r. został zaprojektowany przez Max'a Bischoff'a. Budynek mieścił sklepy, restauracje m.in. Alte Wache, kawiarnie m.in. Cafe UFA Palast, cukiernie, piwiarnie, bar nocny, ogród zimowy i kabaret oraz music-hall, najwiekszą atrakcją było kino niemieckiej wytwórni UFA(Universum Film AG).
W 1944 roku budynek został poważnie zniszczony, a następnie przebudowany dopiero w 1951 r., najbardziej ucierpiała modernistyczna fasada której nie odbudowano.
Po "renowacji" budynek pełnił dalej rolę domu towarowego PEDET'u (Państwowe Domy Towarowe), w 1968 r. otrzymał nazwę "Posejdon", a 1993 jako DT Centrum aby na końcu stać się Galerią Centrum. W 2009 roku był plan kolejnej przebudowy, niestety "kryzys" na rynku budowlanym zablokował wspomnianą inwestycję i budynek stoi pusty do teraz.
Wg oficjalnych źródeł budynek ma zostać całkowicie odbudowany tak jak wyglądał przed wojną także fasada. Przenaczenim będą biura i powróci dawna nazwa - Posejdon.
Budynek ten wybrałem na początek ze względu na ciekawą historię i umiejscowienie w ścisłym centrum Szczecina.
UFA PALAST - 1938© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
Dawna Galeria Centrum w Szczecinie© sargath7
UFA PALAST - 1930 - 36© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
Dawna Galeria Centrum w Szczecinie© sargath7
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
.
Kategoria Praca, Szczecin dawniej i dziś