Sargath

Archiwum
Kategorie bloga
Unibike
Statystyka roczna

Zajrzało tu od października 2010
Wpisy archiwalne w kategorii
Praca
Dystans całkowity: | 10653.15 km (w terenie 518.00 km; 4.86%) |
Czas w ruchu: | 363:52 |
Średnia prędkość: | 22.56 km/h |
Liczba aktywności: | 305 |
Średnio na aktywność: | 34.93 km i 1h 27m |
Więcej statystyk |
Dane wyjazdu:
58.24 km
15.00 km teren
Trening PNR
Wtorek, 24 maja 2011 · dodano: 01.06.2011 | Komentarze 0
Po pracy co wtorkowy trenig grupowy w lasku Arkońskim. Mało osób się dzisiaj zebrało ze wzgledu na pogodę która w środku dnia zafundowała deszcz. Główny element podjazdy siłowe pod Quistorpa. W trakcie trenigu jeszcze trochę pokropiło, ale nieszkodliwie. Kategoria Praca, Trening mtb
Dane wyjazdu:
27.84 km
0.00 km teren
Pałac Pod Globusem/Grumbkowa - Szczecin przed 1945r. i dziś
Poniedziałek, 23 maja 2011 · dodano: 01.06.2011 | Komentarze 0
Pałac Pod Globusem/Grumbkowa – pałac mieszczący się na placu Orła Białego. Wybudowany w latach dwudziestych XVII wieku (dokładna data jest kwestią sporną). Wybudowany na potrzeby siedziby naczelnego prezesa i kanclerza Filipa Otto von Grumbkowa, stąd pierwotna nazwa pałacu. Zaprojektowany przez Filipa Gerlacha i de Montarques’a – berlińskich architektów, natomiast zdobienia wykonał rzeźbiarz J. Glume. W 1759 roku urodziła się w pałacu księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska późniejsza caryca Rosji Maria Fiodorowna, żona cara Pawła I, a po dwudziestu trzech latach budynek trafił w ręce rodziny Wietzlow. Podczas wojen Napoleońskich pałac został zburzony, a w jego miejsce postawiono nowy gmach, zaprojektowany przez Franza Wichardsa, wprowadzając przy tym wiele zmian będąc od 1890 roku już w rękach Towarzystwa Ubezpieczeniowego "National" i pozostając w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego przyjmując styl neobarokowy. Zewnętrzne mury gmachu pokryto licowaną silikatową cegłą i zmieniono dekorację zewnętrznej fasady. W oknach parteru umieszczono ozdobne kraty. W tympanonie widać herb z gryfem pomorskim, a pod nim głowę kobiety, otoczony motywami roślinnymi, symbolami żeglarskimi i lekarskimi. Wierzchołek tympanonu ozdobiono globusem opartym na dwóch lwach który symbolizował światowy zasięg interesów firmy National, od niego też wzięła się nazwa pałacu – „Pod Globusem”. Od zakończenia wojny pełnił rolę ośrodka szkoleń partyjnych, a od 1961 był siedzibą Liceum Medycznego i Urzędu Marszałkowskiego. Obecnie znajduje się w nim Akademia Sztuki.
National Versicherung 1931© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Pałac pod Globusem© sargath7
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
.
Kategoria Praca, Szczecin dawniej i dziś
Dane wyjazdu:
25.07 km
0.00 km teren
Only Job
Piątek, 20 maja 2011 · dodano: 27.05.2011 | Komentarze 6
Tylko praca, bo jutro Swinemunde.
Piątkowe chmury tuz przed zachodem© sargath7
Kategoria Praca
Dane wyjazdu:
48.99 km
15.00 km teren
Trening
Czwartek, 19 maja 2011 · dodano: 27.05.2011 | Komentarze 4
Po pracy próba treningu z Axisem, ale nie wyszło ze względu na deszcz, po dojechaniu do domu świeciło już piekne słońce, mówiłem żeby poczekać, ehhh...
Zachód po deszczu© sargath7
Kategoria Praca, Trening mtb
Dane wyjazdu:
78.06 km
30.00 km teren
Fontanna Orła Białego - Szczecin przed 1945r. i dziś
Środa, 18 maja 2011 · dodano: 26.05.2011 | Komentarze 0
Fontanna Orła Białego – fontanna znajdująca się na placu Orła Białego w Szczecinie, umiejscowiona przed Pałacem pod Globusem, została wykonana przez trójkę berlińskich artystów – Johanna Grael’a projektanta oraz Johanna Kocha i Angerera rzeźbiarza i kamieniarza. Artyści cieszyli się poważaniem na dworze króla Fryderyka Wilhelma I, więc prośba o podkreślenie walorów ówczesnego rynku została skierowana we właściwe ręce. Jest to najstarsza zachowana barokowa fontanna która tak naprawdę była studnią i elementem dawnego szczecińskiego wodociągu mającego swoje źródła na Wzgórzach Warszewskich i doprowadzała do centrum wodę za pomocą drewnianych rur. Cała układanka była koncepcją Szwajcar’a Dubendorf’a członka szczecińskiej kolonii francuskiej. Pierwsze uroczyste uruchomienie nastąpiło w 1732r. ale pierwotnie studnia była umiejscowiona przy kamienicach od strony ul. Koński Kierat.Podstawa fontanny składa się z misy przypominającej kształt czterolistnej koniczyny opisanej na kwadracie w którego narożach pierwotnie znajdowały się posągi gryfów. W centralnej części znajduje się cokół w którym na każdym z boków widoczne są półokrągłe nisze z maszkaronami i przytwierdzonymi u ich dołu misami w kształcie konchy. Nieco wyżej w narożach cokołu znajdują się kolejne misy w kształcie muszli wspierane postumentami. Na samej górze znajduje się już ostatnia misa wypełniona kamieniami i zwieńczona figura Orła Białego, trzymającego pod szponami postacie żółwia i jaszczurki. Całość została wykonana z piaskowca.
W czasie oblężenia miasta w 1813r. studnię uszkodzono, a w 1866r. została przeniesiona na obecne miejsce tj. przed Pałac pod Globusem. Remont kapitalny fontanny przeprowadzono dopiero w latach 1990-92. Niestety fontannę prześladuje pech, bo kolejny remont trzeba było wykonać już w 2005 roku, wtedy też jakiś baran z urzędu wydał pozwolenie na wycięcie okalających fontannę drzew, odsłaniając tym samym szkaradny budynek Polmozbytu (za jaja bym takiego powiesił). Obecnie od roku fontanna znowu nie jest na chodzie (powinni kogoś rozstrzelać).

Roßmarktbrunnen 1935© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Fontanna Orła Białego© sargath7

Roßmarktbrunnen 1911-1935© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Fontanna Orła Białego w Szczecinie© sargath7
Dystans to popołudniowy trening z Axisem i oczywiście praca.
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
.
Kategoria Szczecin dawniej i dziś, Praca, Trening mtb
Dane wyjazdu:
62.99 km
20.00 km teren
Plac Orła Białego - Szczecin przed 1945r. i dziś
Czwartek, 12 maja 2011 · dodano: 24.05.2011 | Komentarze 2
Plac Orła Białego – do końca II w.ś. nosił nazwę Rossmarkt czyli Rynek Koński. Po bombardowaniu artyleryjskim w XVIII w. podczas rządów państwa pruskiego stał się najbardziej reprezentatywnym miejscem w Szczecinie. Plac otaczają ulice Staromłyńska, Łaziebna, Grodzka, Staromiejska, Koński Kierat i Mariacka. Patrząc w stronę południową dostrzeżemy Katedrę św. Jakuba znajdującą się na dawnym Rynku Węglowym, który w połączeniu z Rynkiem Końskim tworzył od XIV w. pierwotny „hipermarket” Szczecina. W przeciwieństwie do starówki dawna zabudowa zachowała się w większym stopniu, choć i tak wiele zostało zastąpionych betonowymi szkaradami, np. budynkiem Polmozbytu będącym pierwszym żelbetonowym tworem w Europie. Mimo to plac i tak jest jednym z najpiękniejszych wizytówek Szczecina. Strona zachodnia zachowała Pałac Pod Globusem, Pałac Klasycystyczny i Pałac Joński. W średniowieczu znajdował się tu młyn koński, stąd jego pierwotna nazwa, natomiast nowa wzięła się od fontanny znajdującej się w centrum placu – Fontannie Orła Białego, na cokole fontanny bowiem znajduje się posąg Orła Białego. Trochę bardziej na południe znajduje się także posąg rzymskiej bogini urodzaju Flory. Niedługo powinna rozpocząć się rewitalizacja placu dzięki czemu samochody zostaną wywalone stamtąd na zbity pysk, a plac stanie się miejscem spotkań i występów artystów ulicy.
Roßmarkt 1911-1935© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Plac Orła Białego - kamienice z północnej strony© sargath7

Roßmarkt 1892-1897© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl
z kolekcji Piotra Hamrola

Plac Orła Białego - kamienice z zachodu© sargath7
Dystans to praca i popołudniowy trening z Axisem i Yetusem.
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
.
Kategoria Praca, Szczecin dawniej i dziś, Trening mtb
Dane wyjazdu:
25.73 km
0.00 km teren
Pomnik Carla Loewe’go – Szczecin przed 1945r. i dziś
Środa, 11 maja 2011 · dodano: 23.05.2011 | Komentarze 2
Carl Loewe – Niemiec urodzony w 1796 r. osiedlił się w Szczecinie w wieku 24 lat. Był wybitnym kompozytorem i jedynym mieszkańcem Szczecina który zyskał rozgłos poza granicami państwa niemieckiego, niestety dopiero po śmierci, za życia był niedoceniany jak większość mu podobnych artystów. Pracował jako organista i kantor w katedrze św. Jakuba gdzie miał okazję gry na 80 głosowych organach, znajdujących się pierwotnie w kościele. Wniósł wiele do życia kulturalnego Szczecina. Tworzył muzykę m.in. do utworów Mickiewicza i Goethe’go. W 1866r. przeniósł się do Kolonii gdzie w 1869r. zmarł na zawał.30 listopada 1897 r. 28 lat po śmierci kompozytora odsłonięto pomnik, wg projektu Hansa Weddo von Glümer’a, przy wieży katedry, a jego serce wmurowano w górną część południowego filaru obok barokowych organów. Posąg stał na blisko dwu metrowym cokole z czerwonego granitu do 1945r. Po wojnie nie udało się ustalić czy został zniszczony czy ukryty. Nieoficjalne źródła mówią o wywiezieniu go w głąb Niemiec lub ukryciu w jednym z okolicznych budynków które do dnia dzisiejszego mają nie odkryte przejścia i korytarze. Pod pomnikiem umieszczono brązowe figury putt (amorów), a wszystko otoczono metalowym ogrodzeniem. W 1992r. na cokole postawiono figurę Matki Boskiej skierowaną w stronę katedry (pierwotny pomnik Loewego stała plecami do kościoła). W katedrze znajdują się tablice pamiątkowe poświęcone Loewemu.

Loewe Denkmal© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Obecny pomnik Matki Boskiej© sargath7

Loewe Denkmal© sargath7
żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Pomnik Matki Boskiej na starym cokole© sargath7
Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś
Kategoria Szczecin dawniej i dziś, Praca
Dane wyjazdu:
69.19 km
35.00 km teren
Trening PNR
Wtorek, 10 maja 2011 · dodano: 23.05.2011 | Komentarze 4
Po pracy udałem się na umówione spotkanie przed Arkonką gdzie od teraz co wtorek prawdopodobnie będę śmigał z ekipą „Polska na rowery”. Na trening z BS zjawili się m.in. Paweł, Bartek, Piotrek, Marcin, Robert. Przebieg treningu to interwały 8/2. Trochę za spokojnie, ale może w przyszłości będzie mocniej, Zaczynaliśmy w około 15 osób, a do końca zostało już tylko 8. Traska obejmowała głównie czerwony szlak.Przy okazji poniżej moja nowa koszulka grupowa.

Nowa koszulka© sargath7
Kategoria Trening mtb, Praca
Dane wyjazdu:
51.78 km
0.00 km teren
Masa kwiecień
Piątek, 29 kwietnia 2011 · dodano: 09.05.2011 | Komentarze 4
Jutro wyjazd w góry więc dzisiejszą Masę małem pod wielkim znakiem zapytania, dodatkowo po ostatnim rajdzie po Uznamie coś mnie rozkładało, pogoda była stosunkowo ładna, ale chłodny wiatr dawał się we znaki.Mimo wielu "przeciw" chęć pokręcenia w większym gronie wzięła górę więc jak zwykle o 18 byłem na placu. Pogoda zadbała o dużą frekfencję, więc mogę śmiało powiedzieć, że liczba uczestników była w przedziale 200-300 osób.
Dużo stałych bywalców odpuściła sobie jednak dzisiejszy marsz rowerowy, a ze znajomych z BS obecni byli tylko Misiacz, Piotrek, Robert i Rowerzystka.
Trasa podobnie jak ta marcowa należała do dłuższych i akurat dzisiaj nie było mi to na rękę, więc na Bramie Portowej postanowiłem się odłączyć.

Na pl. Lotników© sargath7

... a właściwie na pl. Colleoniego© sargath7

Misiacz na masie :))© sargath7

ul. Wyzwolenia© sargath7

ul. Owocowa© sargath7
Kategoria Akcje rowerowe, Praca
Dane wyjazdu:
50.11 km
0.00 km teren
Wiosenny upgrade ciąg dalszy
Czwartek, 28 kwietnia 2011 · dodano: 28.04.2011 | Komentarze 11
A więc oprócz dzisiejszego wypadu do pracy udało mi się wreszcie odebrać przednie koło ze sklepu i mam oba :D:D:DWagowo oczywiście bajeczka, wymiane tylnego opisałem wcześniej, a łącznie na ten sprzęcik czekałem prawie dwa miesiące, bo był problem ze sprowadzeniem piast.
Wracając do wagi to stare koło (obręcz, felga, szprychy, nyple, zacisk) ważyło o zgrozo 1260g - nowe... :D:D:D - tylko 750g - czyli rowerek schudł o kolejne 510g :D:D:D Zabawne bo tyle samo zaoszczędziłem na tylnym :)
Teraz komplecik kół bez ogumienia waży - 1650 g (z zaciskami) :))
A rowerek zszedł do 11,6 kg :D Nie przewiduję efektu jo jo :)

Alexrims 100d, Novatec 711, Mach 1© sargath7

Wrszcie maszyny :)© sargath7
Tak przy okazji wyjazdu w góry w następnym tygodniu to kupiłem sobie jeszcze bagażnik i sakwę, ale nie zamontowałem, bo zbyt pancernie to wygląda, dopiero w sobotę skalam tym rower :))
Sakwa firmy tej samej co zakupił ostatnio Marek, ale wziąłem troche wieksze.

Bagażnik i sakwa :)© sargath7
P.S. Misiacz czy to oznacza, że teraz jestem sakwiarzem? :)