......... Praca, strona 22 | sargath.bikestats.pl

Sargath

avatar Ten dziennik rowerowy prowadzi sargath z miasta Szczecin. Mam nakręcone 27671.67 kilometrów w tym 3202.19 w terenie. Śmigam z prędkością średnią 22.46 km/h i tyle wystarczy. Jeżdżę od dziecka, mój pierwszy rower to "czterokołowiec" Smyk. W pierszym dniu nauki złamało się kółko wspierające i okazało się że drugie nie jest potrzebne. Potem były inne i trafiła się dłuuuga przerwa,aż do momentu, kiedy zrozumiałem że poświęcenie dla własnej pasji i podążanie za ideą jest ważniejsze niż dla kogoś kto nie jest go wart. Pasja ukazuje jakie decyzje podejmujemy i w jakim kierunku zmierzamy ..., a Bikestats'a odkryłem w wakacje '10 :) .
button stats bikestats.pl

2013

button stats bikestats.pl

2012

button stats bikestats.pl

2011

button stats bikestats.pl

2010

button stats bikestats.pl

Kumple od kółka

Statystyka roczna

Wykres roczny blog rowerowy sargath.bikestats.pl

Zajrzało tu od października 2010

free counters
Wpisy archiwalne w kategorii

Praca

Dystans całkowity:10653.15 km (w terenie 518.00 km; 4.86%)
Czas w ruchu:363:52
Średnia prędkość:22.56 km/h
Liczba aktywności:305
Średnio na aktywność:34.93 km i 1h 27m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
46.63 km 8.00 km teren
02:05 h 22.38 km/h:
Rower:Ekspert

Wieża Zegarowa - Szczecin przed 1945r. i dziś

Środa, 30 marca 2011 · dodano: 30.03.2011 | Komentarze 6

Wieża Zegarowa – jak sama nazwa wskazuje wieża z zegarem. Usytuowana jest w ścianie skrzydła południowego podobnie jak wieża Więzienna. Całe skrzydło wzniesione za panowania Bogusława X Wielkiego dla żony Anny Jagiellonki jest najbardziej zdobionym skrzydłem w całym zamku, a dwie wieże dodają niepowtarzalny charakter. Wieżę Zegarową wybudowano o podstawie kwadratowej w części dolnej, a górę ośmiobocznej, całość zakończona kopułą charakterystyczną dla pozostałych wież. W centralnej części wieży znajduje się mechanizm zegara którego autorem był Caspar Nittardy zamontowany w roku 1693r., niestety podczas II w.ś. mechanizm uległ całkowitemu zniszczeniu, a obecny został wiernie odtworzony i zamontowany w latach 70 XX w. Dwie daty (1736 i 1864) oznaczają remonty zegara, a dwa lwy znajdujące się u góry pochodzą z okresu panowania szwedzkiego między nimi jest kula określająca fazy księżyca. Po środku znajduje się tarcza zegara tylko ze wskazówką godzinową, a w niej maska zielonego człowieka wodzącego oczami za wskazówką godzinową, w ustach posiadająca datownik. Ciut wyżej umieszczony jest błazen, obok dwóch gongów, poruszający oczami i ustami podczas uderzania w nie. Patrząc od frontu w gong z lewej bije co kwadrans, a gong z prawej co godzinę. Za tarczą znajduje się kwadrat z umieszczonymi w rogach symbolami wiatrów. Na dole umieszczono tarczę z kwadransami, tarczę trzymają dwa Gryfy Książąt Pomorskich.

Schloß, Großer Schloßhof; -1909 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Wieża Zegarowa Zamku Książąt Pomorskich © sargath7


Zegar © sargath7

żródło wikipedia (moja komóra nie ma takiego fajnego zooma :))

Schloß, Großer Schloßhof - 1927 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Widok na kąt skrzydła środkowego i północnego oraz wieżę Dzwonów © sargath7


Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

.

Dane wyjazdu:
27.94 km 0.00 km teren
01:11 h 23.61 km/h:
Rower:Ekspert

Wieża Dzwonów - Szczecin przed 1945r. i dziś

Wtorek, 29 marca 2011 · dodano: 29.03.2011 | Komentarze 6

Wieża Dzwonów – usytuowana przy bramie północnej jest najbardziej atrakcyjną wieżą Zamku Książąt Pomorskich, zbudowana w formie graniastosłupa o podstawie kwadratu, zakończona barokową kopułą pokrytą surowcem namiętnie odzyskiwanym przez amatorów czegoś mocniejszego, czyli miedzią. Najatrakcyjniejsza ze względu na to, że jest jedyną która została udostępniona do zwiedzania dla turystów, ponadto posiada wieżę widokową z której możemy podziwiać panoramę Szczecina. Codziennie także z wieży o godzinie 12 rozlega się hejnał zamku (z głośników bo z głośników, ale zawsze). Na szczycie kopuły przedłużonej iglicą umieszczono Gryfa Pomorskiego. Przed pożarem w 1530 r. do wieży przylegała kaplica św. Ottona z Bambergu, obecnie w ścianie południowej znajduje się rzeźba wspomnianego świętego. Wieża sąsiaduje z dziedzińcem menniczym, skrzydłem zachodnim i północnym. Obok znajduje się skrzydło muzealne, gdzie pierwotnie znajdowało się jedno z pierwszych muzeów w Europie dzięki książętom Filipowi II i Franciszkowi I, ich podobizny umieszczono na ścianie skrzydła w płycie z piaskowca.

Schloß, Münzhof © sargath7


żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Wieża Dzwonów Zamku Książąt Pomorskich © sargath7


Schloß, Münzhof © sargath7


żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Brama Północna Zamku Książąt Pomorskich © sargath7


Schloß, Westflügel, Epitaph © sargath7


żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Płyta z piaskowca w ścianie skrzydła Muzealnego, przedstawiająca Filipa II i Franciszka I © sargath7



Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

.

Dane wyjazdu:
26.21 km 0.00 km teren
01:08 h 23.13 km/h:
Rower:Ekspert

Brama Południowa - ul. Grodzka - Szczecin przed 1945r. i dziś

Poniedziałek, 28 marca 2011 · dodano: 29.03.2011 | Komentarze 9

Brama Południowa Zamku Książąt Pomorskich usytuowana jest u zbiegu ulic Grodzkiej i Kuśnierskiej. Mury bramy przyozdobione są czterema "panopliami" nawiązującymi do uzbrojenia greckich żołnierzy, przypominające herby rodowe. Dekoracje pochodzą z drugiej połowy XVIII w. przypadającej na okres dewastacji zamku podczas rządów Prus. Po prawej stronie znajduje się Wieża Więzienna przylegająca do skrzydła południowego. Na wprost widać pomniejszą wieżę przylegająca do skrzydła środkowego.

Schloß, Schloßhofeinfahrt Pelzerstraße © sargath7


żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Brama Południowa Zamku Książąt Pomorskich © sargath7


Schloßhofeinfahrt Pelzerstraße © sargath7


żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Dekoracyjne panoplia bramy południowej © sargath7


Fuhrstraße 1908 © sargath7


żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Wieża więzienna w widoku z ul. Grodzkiej © sargath7


Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

Dane wyjazdu:
56.76 km 20.00 km teren
02:42 h 21.02 km/h:
Rower:Ekspert

Wieża Więzienna - ul. Kuśnierska - Szczecin przed 1945r. i dziś

Środa, 23 marca 2011 · dodano: 23.03.2011 | Komentarze 8

Wieża więzienna - wybudowana w XV w. za panowania Bogusława X i Anny Jagiellonki, należąca do skrzydła południowego Zamku Ksiażąt Pomorskich. Nazwa wieży wzięła się od funkcji jaką pełniły lochy wieży, a mianowicie przetrzymywani byli tam więźniowie. Jedną z komnat w wieży w całości pokrywają malowidła które powstały na polecenie Jana Fryderyka w latach 70, XVI stulecia. Fresk który można podziwiać na zamku w Szczecinie jest łudząco podobny do malowidła zdobiącego sypialnię Karola XII na Zamku Gripsholm w Szwecji. Dzieło zostało wykonane przez Christoph’a Schreiber oraz jego czeladników. Ciekawostką jest fakt, iż jeden z czeladników podczas pobytu w zamku dopuścił się kradzieży i co ciekawsze dokumentacja sądowa z jego procesu zachowała się w całości. Freski odkryto dopiero podczas odbudowy zamku po II w.ś. i są to jedyne malowidła renesansowe tak dobrze zachowane na całym Pomorzu Zachodnim.

Pelzerstraße © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Widok na wieżę więzienną z ul. Kuśnierskiej od strony Odry © sargath7


Pelzerstraße © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

ul. Kuśnierska w stronę Odry © sargath7


Na dzień dzisiejszy ulica Kuśnierska ma zostać gruntownie przebudowana, głównie nawierzchnia ulicy i chodniki, oczywiście zgodnie z walorami zabytkowymi okolicznych budowli.

Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

Dodatkowo krótki trening w puszczy z Axis'em.

Dane wyjazdu:
26.02 km 0.00 km teren
01:10 h 22.30 km/h:
Rower:Ekspert

Stajnie Książęce - ul. Rycerska - Szczecin przed 1945r. i dziś

Wtorek, 22 marca 2011 · dodano: 22.03.2011 | Komentarze 4

Stajnie Książęce – stajnie mieszczące się na obecnej ul. Rycerskiej. Ulica Rycerska jest kolejną ulicą otaczającą Zamek Książąt Pomorskich. Z dostępnych zapisów wiadomo iż zostały wybudowane na przełomie XVI i XVII wieku. Budynek stajni zbudowano w systemie ryglowym (szachulcowym). Pierwotnie budynek był przeznaczony na stajnię, a jego górna część na magazyn. Na górę towary (głównie obrok – karma dla koni) były transportowane dźwigiem którego zarys ostał się do dnia dzisiejszego niestety bez kompletnego mechanizmu. U dołu budynku znajduje się portal z dawnych zabudowań zamku. W dolnej części portalu umieszczono muszle niszowe, a w górnej reliefy obrazujące dwa herby pomorskie i herb Schleswig’u – Holsztein’u oraz Gryfa z książką i mieczem. Niestety obecnie możemy podziwiać tylko muszle i mniejszy herb gryfa umieszczony w sklepieniu. Obecnie budynek jest w rekach Uniwersytetu Szczecińskiego.

Reitbahn 1912 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl - z kolekcji Macieja Wieńszczaka

Stajnie Książęce © sargath7


Reitbahn, Türbekronung 1912 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl

Portal z XVII w. © sargath7

Jak widać budynek na szczęście niewiele się zmienił, ale budynki z jednej i z drugiej strony nie zachowały się.

Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

.

Dane wyjazdu:
43.23 km 15.00 km teren
02:09 h 20.11 km/h:
Rower:Ekspert

Zamek Książąt Pomorskich - ul. Korsarzy - Szczecin przed 1945r. i dziś

Poniedziałek, 21 marca 2011 · dodano: 22.03.2011 | Komentarze 2

Zamek Książąt Pomorskich – historia zamku sięga XII wieku, kiedy to prawdopodobnie wzniósł go władca Pomorza Zachodniego Warcisław. Pierwotnie był to drewniany dwór który został przebudowany przez Barnima III w XIV. Obok zamku powstała kaplica świętego Ottona (już nie istnieje). Warownia była stopniowo rozbudowywana, a za panowania Bogusława X i Anny Jagielonki (pomnik pary stoi obok wejścia do zamku od ul. Korsarzy) zamek przeżywała swoją świetność. Po pożarze w 1530 r. odbudowa przypadła Barnimowi XI, a styl renesansowy zamkowi nadał Jan Fryderyk przebudowując go w formę czteroskrzydłowej wielkoświatowej rezydencji. W 1648 po wojnie trzydziestoletniej Szczecin przeszedł pod panowanie Szwedów, aby zostać zdobytym przez odziały Brandenburskie które aby zdobyć twierdzę potrzebowały aż pół roku nie przebierając w środkach co spowodowało znaczne zniszczenia. Od XVI do XVIII zamek był kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, był niszczony i odbudowywany.
Od 1720 r. Szczecin należał do Prus, od tego czasu zamek przechodził liczne przebudowy tracąc charakter renesansowo-barokowy. W 1902 roku podjęto się kolejnej już odbudowy zamku, jednak II w.ś. zadała najpoważniejszy cios niszcząc zamek , szacunkowo w 60%. Po wojnie już w rękach polskich od 1958 rozpoczęto odbudowę w stylu renesansowym oddając do użytku dopiero w 1985 r.

Große Ritterstraße 1927 © sargath7

żródło zdjęcia portal - www.sedina.pl - z kolekcji Bruce'a

Zamek Książąt Pomorskich od ul. Korsarzy © sargath7


Zamek jest dość obszernym tematem więc stopniowo będę dodawał więcej wpisów związanych z nim bezpośrednio.
Jak widać na fotografiach trochę się to zmieniło, brak kamienicy po lewej stronie, góra wieży obecnie wygląda korzystniej, a jedno ze skrzydeł zamku posiada zdobienia z XVI w. Oczywiście są tez minusy, na około jest pełno blachosmrodów.

Więcej z serii Szczecin przed 1945r. i dziś

Dodatkowo śmignąłem na chwilę w teren i przy okazji zobaczyć jak Rowerowy Szczecin topi złom :) KLIK

Dane wyjazdu:
25.96 km 0.00 km teren
01:07 h 23.25 km/h:
Rower:Ekspert

***

Wtorek, 15 marca 2011 · dodano: 15.03.2011 | Komentarze 1



oryx
Kategoria Praca


Dane wyjazdu:
26.07 km 0.00 km teren
01:07 h 23.35 km/h:
Rower:Ekspert

***

Poniedziałek, 14 marca 2011 · dodano: 14.03.2011 | Komentarze 2



projekt Torkel Dohmers
Kategoria Praca


Dane wyjazdu:
26.24 km 0.00 km teren
01:07 h 23.50 km/h:
Rower:Ekspert

***

Czwartek, 10 marca 2011 · dodano: 10.03.2011 | Komentarze 0



Antares lift
Kategoria Praca


Dane wyjazdu:
25.03 km 0.00 km teren
01:08 h 22.09 km/h:
Rower:Ekspert

***

Środa, 9 marca 2011 · dodano: 09.03.2011 | Komentarze 2

Kategoria Praca